Yeniden Doğmak

Kalbinin sıkıştığı, nefes alamadığın, çaresiz kaldığın zamanlar vardır. Hiçbir yere sığamazsın böyle zamanlarda. Söylenen sözler anlamsızdır. Zaten seni hiç kimse anlamıyordur. Bu duygudan kaçmaya, kendine duvarlar örmeye, yokmuş gibi davranmaya çalışırsın.
Bir gün, arkasına saklandığın duvarlar tek tek yıkılmaya başlar. Yaşamının avuçlarının arasından kaydığını, bir daha kendini toparlayamayacağını düşünürsün. Müthiş bir kargaşadır bu. Karanlık, bütün ihtişamıyla karşındadır. Gözlerini dikmiş sana bakmaktadır. Öyle büyük bir karanlıktır ki bu, karşısında ne yapacağını bilemezsin. Kaçacak yerin kalmamıştır artık.
Güvensiz, değersiz, korkak, güçsüz hissedersin kendini. Dış dünyada oynadığın tüm roller önemini kaybetmiştir. Hayatının parçalandığı, bütün hücrelerinin tek tek dağıldığı bir ‘AN’dır bu. Hangi parçanı nasıl toplayacağını bilemezsin. Saklamaya çalıştığın her şey gözler önüne serilmiştir. O ‘AN’ taktığın tüm maskelerini çıkarmanı ister senden. Maskelerine öyle alışmışsındır ki, çıkarmak istemezsin bir türlü. Güç gösterilerinden, samimiyetsiz gülümsemelerinden, başarılı görünme çabalarından vazgeçmek istemezsin.
Yaşamındaki en değerli zamanlardır bu zamanlar: KARAR ‘AN’ı… Yıllardır görmezden geldiğin içindeki yaralı çocuk; samimi olmanı, gerçekten yaralarını iyileştirmeni, onu görmeni istiyordur. Ya tüm gücünü toplayıp karanlığın gözlerinin içine bakacaksın ya da hastalık, yalnızlık, güçsüzlük, başarısızlık, sevgisizlik… içinde boğulacaksın. Gücünü topladığında bir fısıltı duyacaksın:

Yara da sendedir
İlaç da sende
Gördüğün her şey
Sendekini göstermekte

nese-turan-mart-gorsel-1nese-turan-mart-gorsel-2Kalbinin ritminin değiştiğini hissedeceksin. İçinde bir yerlerden sızan umut ışığını göreceksin. Yaralı çocuğuna sarılıp: ’’Sakin ol, geçecek.’’ diyeceksin. Sen yaralı çocuğuna sarıldıkça fısıltı yavaş yavaş gürül gürül bir sese dönüşücek. Her yerini ışık kaplayacak. Sen ışığa odaklandıkça karanlık dağılıp gidecek. Tarifsiz bir mutluluk duyacaksın içinde. Acıdan gözyaşlarına boğulan sen yeni bir doğuşa gözlerini açacaksın. Belki ömrünce görmezden geldiğin bir tutsaklığın sonuna geldiğini anlayacaksın. Bir kitap, bir şarkı, bir insan, bir kuş…sana yaşamın güzelliğini, ne kadar değerli olduğunu hatırlatacak. Korkarak elini uzatacaksın her şeye. İnanmaya inanmaya uzatacaksın. Yaşam, şefkatli kollarıyla sarıp sarmalayacak seni. Her an içindeki ışığı çoğaltarak senden yepyeni, eskisinden çok daha güçlü, sevgi dolu bir sen yaratacak. Gözyaşlarınla arınacak, kendini sevmeyi öğrenecek, bütün dünyayı kucaklamak isteyeceksin. Yaşamın ödüllerle kutsanacak. Hastaysan iyileşeceksin; yalnızsan sevdiklerin çıkıp gelecek karşına, çaresizsen fırsatlar çıkacak karşına, başarısızsan başarılar…
Bir yaranı daha iyileştirmenin sevinciyle ayağa kalktığın an, içinde yaralı bir yan gördüğün her şeye yardım etmeye çalışacaksın. Bir hasta iyileşsin, bir çocuk ağlamasın, bir ağaç kesilmesin, bir kuşun kanadı kırılmasın, kimse çaresiz kalmasın diye uğraşacaksın. İnsan olma bilincini, başında bir taç gibi taşıyacaksın.
Kanserle mücadele eden Sevgili abim İbrahim Turan, yaralarını iyileştirmeye çalışan senin için şifa olsun bu yazı.
Sevgiler…
Neşe Turan

© Fit Art Life